Kérjük támogassa természetvédelmi és ismeretterjesztő tevékenységünket Szja 1% rendelkezéssel ! Adószám: 18702862-1-13
 

Részt vettünk a Dunakeszi köztisztasági napon (2025. április 10.)


Az évente megrendezett környezettakarítás eseményen, szokás szerint a Temetődomb helyi jelentőségű védett területet, és környékét tisztítottuk meg a hulladéktól.

Madarászni jó - Gödön is! (2025. március 30.)

2025-ben Gödön a „madarászni jó” rendezvény sorozatunk első programjaként március 31-én, a gödi lápot jártuk be. A Gödi Önkormányzat által meghirdetett rendezvényen a Börzsönyi helyi csoport képviseletében Cserép György vezetésével Forintos Nikolett, Gyenes János és Dénes János mutatták be a hely madárvilágát, természeti értékeit a 36 érdeklődőnek.

Kezdő madarász képzés Dunakeszin – sok tudás, sok madár, kevés eső! (2025. március 22-23.)

Az MME Börzsönyi helyi csoportja március 22-23-án, Dunakeszin tartott kezdő madarász képzést, amelyen 20 érdeklődő vett részt, így 20 új emberrel bővül a madarászok közössége!
A kétnapos program szombati napján elméleti alapozással készültünk a terepi megfigyelésre. A résztvevők megismerkedtek a madarászat különböző formáival, a szükséges felszerelésekkel, az etikai alapelvekkel, valamint a madarak alapvető biológiájával, életmódjával és egy kis rendszertan is szóba került. Bár a madárhatározót leginkább a terepen lehet használni, de ahhoz, hogy kint már gyakorlottan lapozgassuk, nem árt átnézni, hogy mi hol található, mit jelentenek a különböző jelölések és az egyes fajokhoz tartozó térképek.
Aki ott volt, tudja mennyire izgultunk, hogy a terepi napot elmossa az egész napra jelzett eső, ennek ellenére az idő mégis nekünk kedvezett. A vasárnap 10 órai kezdéskor elállt az eső, és a program hátralévő részét is szárazon megúsztuk. A madarászattal még most ismerkedő résztvevők megtapasztalhatták, hogy nem kell sokat menni ahhoz, hogy rengeteg madárral találkozzunk. A 4 órás terepi nap során talán 3 km-t sem tettünk meg, mégis összesen 29 madárfajt figyeltünk meg. A Dunakeszi dunapart azért kiváló helyszín, mert a Dunán számos vízimadárral lehet találkozni, így láttunk például nagy bukót, tőkés récét, szárítkozó kormoránt, dankasirályt, szürkegémet, sőt, a víz felett cikázó füsti fecskéket is.
A vízpartot szegélyező platánokon tengelicek, csilpcsalpfüzikék táplálkoztak, dolmányos varjak fészkeltek, a puhafás ligeterdőben nagy fakopáncsok doboltak, zöld küllők rikoltoztak, őszapók csettegtek, szén cinegék nyitnikéztek, örvös galambok búgtak, zöldikék zsíroztak, szarkák recsegtek, mezei verebek ricsajoztak, énekes rigók, erdei pintyek, kék cinegék, vörösbegyek, fekete rigók énekeltek, a fák törzsein fakuszok és csuszkák csuszkáltak fel-le, felettünk magasan hollók korrogtak és egy pillanatra egy ökörszem és egy házi rozsdafarkú is tiszteletét tette.

Köszönjük mindenkinek, aki velünk tartott – reméljük, hamarosan viszontlátjuk őket más MME programokon is! 💚


Kép és szöveg: Vásony Petra

Megtartottuk közgyűlésünket (2025. március 8.)

Idei közgyűlésünket, melyet hagyományosan a Király Endre szakközép iskolában, Vácon szerveztünk, komoly érdeklődés övezte, kiemelkedő létszem, 51 fő jelent meg. Ennek oka leginkább a vezetőség választás volt. A tavalyi év titkári beszámolója diavetítéssel történt, melyet később a jelenlévők egyhangúlag elfogadtak. Leköszönő elnökünk beszéde után bemutatkoztak a jelöltek. Elnököt, titkárokat és pénzügyi vezetőt kellett választanunk. Az elnök választást Nagy Csaba nyerte, pénzügyi vezető Horváth Balázs lett, a titkári pozíciók helyett viszont, egy módosító javaslat nyomán, vezetőséget választottunk, melynek tagjai Cserép György, Kazi Róbert, Rottenhoffer István, Varga Péter és Vásony Petra lett. Ezek után még a májusi küldött közgyűlésen résztvevőket is megválasztottuk, majd az új elnök a közgyűlést bezárta.

Szeretjük a madarakat! (2025. március 3.)

Az idén induló „szeretjük a madarakat” Dunakeszi iskolai program első eseményeként, az összevont biológia és testnevelés óra keretében Tóth Zoli bácsival és a Körősi Csoma Sándor Általános Iskola 6. osztályos tanulóival, a Duna parton található odútelepen, 12 odút takarítottunk ki közösen.

A Börzsönyi Helyi csoportot Forintos Nikolett, Dénes János, Cserép György és Pénzes Ádám képviselték.

Újabb odútelep karbantartás, ezúttal Diósjenőn (2025. március 1.)

14 önkéntessel vágtunk neki a verőfényes napsütésben a diósjenői odútelepünk felújításának. Ide 20 db B típusú odút helyeztünk ki, azokat, melyeket Nagyirtáspusztáról hoztunk le, az ottani haldokló fenyves letermelése miatt. Az erdészet tanösvénye mentén haladtunk, bár az új nyomvonal némileg rövidebb lett, mint az eredeti telep volt. A visszafelé tartó utunkon leakasztottuk és elhoztuk a régi odúkat, ezek már teljességgel hasznavehetetlenekké váltak a 15 éves szolgálat alatt. Többet lódarazsak tettek tönkre, néhányat a harkályok, pelék, de a legnagyobb kárt az idő vas foga tette odúinkban.

Hálás köszönet önkénteseink munkájáért!

Az IKEA önkéntesei is részt vettek odúprogramunkban (2025. február 26.)

Ezen a borongós téli napon egy nagyon vidám csapattal tölthettünk el egy odúépítős kopácsoló napot. A magyarországi IKEA hálózat önkéntesei 14 fővel vettek részt, közös programunknak a királyréti Hiúz ház adott otthont. Az esemény szervezője, koordinátora az IKEÁ-tól Molnár Kata volt, az odúépítést a Börzsönyi HCs részéről Varga Péter felügyelte.

A program első részében Molnár Kata a biodiverzitás fontosságáról tartott vetített előadást, majd a második részben elindult a munka. A résztvevők hamar ráéreztek a feladatra, ügyesen párba állva kalapálták össze az odúkat. A tető felszereléséhez csavarozó gépre is szükség volt, de ez sem fogott ki önkénteseinken. Még két óra sem kellett, hogy elkészüljön a 17 db B típusú odú és a minőségre sem lehetett panasz.

A jól végzett munka végén egy helyben készült, ízletes paprikás krumpli is az asztalra került, senki nem mehetett haza korgó gyomorral.

Köszönet az IKEA dolgozóinak, hogy aktív tevékenységükkel támogatták odúprogramunkat, valamint hogy tárgyi adományokkal segítik a Börzsöny Alapítvány természetvédelmi munkáját!

Köszönet a DINPI Hiúz ház dolgozóinak a helyszín biztosításáért!

Odú karbantartás szobi odútelepünkön (2025. február 8.)

A téli időszakban az odúmunkálatok zömében az elhasználódott fészekanyagok eltávolításáról, az odúk takarításáról, karbantartásokról, vagy szükség esetén a cseréről szólnak. Az első közös odús napot február 8-ra hirdettük meg, most a szobi odútelepünk került sorra. A telepünk 2013-ban lett létrehozva  30 db odúval, a kezelője azóta is Demjén Tamás. A több mint 10 éves időszakban csak néhány odút kellett lecserélnünk, a többi Tamás karbantartása mellett jól állta az idők próbáját. Ezen a napon 15 önkéntes jött segítségünkre, így 5 db odút lecseréltünk, a többit pedig rendbe raktuk a költési szezonra. Az időjárás igen kegyes volt hozzánk, a reggeli fagyos és igen szeles időszak után a munkákat kellemes napos időben végeztük, így elég hatékonyan tudtunk haladni. Az 5 db odú cseréjén túl minden odút átnéztünk, kitakarítottunk és gyorsan száradó favédő festékkel kívülről le is kentük azokat. Az önkéntesek munkájának köszönhetően a jelenleg kint lévő B típusú odúk 2025. évben is segítik a területen az odúlakó madarak fészkelését. A munka közben megállapítottuk, sajnos az odúk nagy része már igen elhasználódott állapotban van, így várhatóan a 2026-os költési szezon előtt szükséges lesz szinte az összes odút lecserélni.


Szöveg: Nagy Csaba

Fotó: Kazi Róbert

Odúkopácsoló nap (2025. január 25.)

Szokásos téli programunk a madárodúk építése, jó érzés, hogy ilyenkor is tudunk tenni valamit a madarak védelme érdekben. Ezen a napon 2023-tól Gáspár Józsefre emlékezünk, aki elképesztő mennyiségű odút készített, melyek főként a Börzsöny területén kerültek kihelyezésre. Minőségükre jellemző, hogy még most is költenek madarak Józsi Bácsi keze alól kikerült odúkban, melyek között 20 éves is akad.

20 önkéntes jött össze ezen a napon a Facél Kft váci asztalos üzemében, hogy az előkészített faanyagból odúkat készítsenek. Az odúk alapanyagát a Börzsöny Alapítványnak felajánlott adó 1% -ból tudtuk fedezni. 20 db B típusú odú mellett 40 db nyaktekercs odú is készült, valamint 10 db füleskuvikoknak szánt odú is kikerült a kezünk alól. A festésben a hölgyek jeleskedtek, így 12 órára már a közös fotó is elkészülhetett a kész madár otthonok előtt. A jó hangulatról persze a finom sütemények is gondoskodtak.

Köszönjük önkénteseink lelkes és lelkiismeretes munkáját!

Évzáró koccintás - BÚÉK 2025! (2025. január 1.)

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 50. születésnapi jubileumi évét a Börzsönyi Helyi Csoport számtalan rendezvénnyel, előadásokkal, madárvédelmi és monitoring tevékenységgel töltötte. Igazán sikeres évet tudhatunk magunkénak, amelyet a januárban Gödöllőn szervezett országos MME rendezvényen való részvétellel nyitottunk, és a december 29-én egy közös madarászással egybekötött évbúcsúztató koccintással zártunk. 17 fős csapatunk a Hatvan környéki vizes élőhelyeket látogatta meg. Az erős köd ellenére sikerült egy jót madarásznunk, bár komolyabb ritkaságok megpillantásához nem volt szerencsénk.


Hálás köszönet mindazoknak, akik hozzájárultak Helyi Csoportunk sikereihez a 2024-es évben!


Ezúton kívánunk Madárdaltól Hangos, Boldog Új Évet minden természetkedvelő tagtársunknak és támogatóinknak!

Sűrű volt az idei Téli Tábor (2025. január 1.)

Sűrűn megtöltötte a több, mint 60 táborozó a szálláshelyet, sűrű volt a program, de a legsűrűbb a köd volt, - de nem mindenhol…
2024-ben ismét Nagymaroson volt a Téli Tábor. Az előkészítés során idén is sokat fontologtunk azon, hogyan lenne lehetséges, hogy több táborozót fogadjunk, - de újra csak arra jutottunk, hogy ezen a szálláshelyen a már kipróbált maximális létszámot nem tudjuk meghaladni. Idén 45 gyerek érkezett (16 a BTT-ben, 29 a BOTT-ban táborozott nyáron), jó pár jelentkezőnek meg nem is jutott hely, a régebben elballagottakat pedig meg sem tudtuk hívni. 17 felnőtt segítette a tábor lebonyolítását, köztük mindkét nyári tábor vezetője.
Az első napon a „csapatalakító” Aktivity-játék után 2 előadást hallgathattak, nézhettek meg a résztvevők; az egyik a fast fashion-ről, a másik Nagymaros és Visegrád történetéről szólt.
Másnap a sűrű ködben átkompoltunk a Dunán Visegrádra. Nagyon bíztunk benne, hogy némi telet is találunk majd a Visegrádi-hegységben, - merthogy az időjárás az utóbbi években nem kényeztette el téli természeti jelenségekkel a téli táborokat. Abban is reménykedtünk, hogy az orrunknál messzebb is látunk majd a ködtől. Az inverz légköri állapotnak (a tengerszint feletti magassággal nő a hőmérséklet és csökken a levegő páratartalma) köszönhetően reményeink valóra váltak; már a befagyott pisztrángos tavaknál hófoltokra sütött a köd mögül kibukkanó Nap. Az Ördög-bányában nyüzsgő hollók már acélkéken csillogtak a napsütésben. A Pap-rétre már igazi téli verőfényben érkeztünk. Az Urak Asztalán át az erdőanyai tanösvényen sötétedés közben ereszkedtünk vissza az Apátkúti-völgybe és a ködbe, - ami különleges látvány, élmény volt. Az Ördögmalom-vízesés felett, csillagszórók fényénél kívántunk (kicsit korán) boldog új évet egymásnak. Vacsora után egy Skóciáról szóló előadás és kvízjáték került sorra.
A TÉT záró napján a mindig nagysikerű „Fele sem igaz” vetélkedőben próbálta 4 avatott szakértő összezavarni a gyerekeket. Az ebéd előtt még felmentünk számháborúzni a város fölé, ahol köd, zúzmara, jég és hó fogadott bennünket, - ennyire téli számháborút még sosem sikerült összehoznunk. Mielőtt a gyerekek haza indultak volna, még gyorsan jutalmaztuk őket a vetélkedőkön és a számháborúban elért eredményeikért.
Sok év óta először nem volt madárgyűrűzés a Téli Táborban, mert mindig nagyon kevés madarat sikerült csak fognunk, és úgy ítéltük meg, hogy a nyári tábori gyűrűzéseken „edződött” gyerekeknek ez nem jelent akkora új élményt, - célszerűbb ehelyett más programra szánni az időt.

Tarján Ambrus táborvezető